Řídíme ve Francii - na co se připravit? 1.díl - Dálnice

27.01.2021

V tomto článku se zaměříme na cestování po dálnicích. Jedná se o malé rady a tipy, které by Vám mohly ušetřit zbytečné zmatky:  


  • Na dálnicích platíte mýtné, nikoli dálniční známku - ve Francii jsou některé úseky dálnic placené. Pokud se vydáváte na cestu autem po Francii, zkontrolujte si na internetu, jakými úseky budete projíždět, a kolik za ně zaplatíte. Mohl by to pro Vás být neočekávaný výdaj. 
  • Na dálnici jsou vytvořené mýtné brány (ve francouzštině značení PÉAGE).  Pokud najíždíte na dálnici, vezmete si u brány lístek, a pokračujete v cestě. Pokud placený úsek končí, nebo sjíždíte z dálnice, přijedete k další bráně, kam nejprve vložíte onen lístek (TICKET), který jste obdrželi u první brány, a posléze zaplatíte projetou částku. Platit můžete buď kartou nebo v hotovosti, záleží, jakou bránu si vyberete.
Označení na mýtných branách podle způsobu placení: 
Placení v hotovosti
Placení v hotovosti
Placení kartou
Placení kartou
Platba u výběrčího dálničních poplatků
Platba u výběrčího dálničních poplatků
Mýtné brány
Mýtné brány
  • Pokud se přepravujete po francouzské dálnici často, můžete zvážit tzv. elektronické mýtné (TÉLÉPÉAGE). Pro předplatitele télépéage jsou vyhrazeny přednostní brány, u kterých se nemusí řidič zastavovat pro lístek nebo pro placení. To všechno díky speciální kartě, kterou má umístěnou za čelním sklem. 
  • Maximální povolená rychlost na dálnici je 130km/h. Při zhoršených povětrnostních podmínkách potom 110km/h.
  • Výjezd na dálnici je označen jako SORTIE 


TIP pro podnikatele: Pokud se účastníte dlouhodobějšího projektu, a z ubytování do práce se chcete dopravovat přes placený úsek dálnice - nezapomeňte na další výdaje. Jedna cesta do práce vás třeba vyjde jen na 2,50 eur; ovšem při měsíčních výdajích je to cca 100 eur za jedno auto. 


Jak si spočítám náklady na mýtné? 

Ke spočítání nákladů na mýto můžete využít několik stránek na internetu. Pro příklad uvádíme stránky společnosti SANEF, společnosti provozující dálnice ve Francii: 

https://www.sanef.com/fr/tarifs-peage


Klikněte na odkaz stránky nahoře a vyplňte tabulku dole podle následujících instrukcí. V prvním políčku si můžete vybrat, odkud pojedete - my jsme pro představu zvolili město Štrasburk, které se nachází v blízkosti německých hranic. Jako příjezdovou destinaci jsme pak zvolili letiště Orly v Paříži. 

V sekci Typu auta uvedete: 

  • Voiture classe 1 - v případě osobního automobilu 
  • Voiture avec caravane classe 2 - v případě auta s přívěsem, či karavanu 
  • Moto classe 5 - v případě motorky

Tato aplikace vám kromě mýtného pomůže spočítat i přibližné náklady na palivo. V sekci Motorizace si vyberete na co přesně vaše auto jezdí (essence-benzin, diesel atd.) a pod zadáte aktuální přibližnou cenu paliva v eurech. Potom už jen stačí kliknout na CALCULER (spočítat) a pod tabulkou se Vám objeví výsledky: 

Ve výsledcích pak můžete sledovat, kolik vám cesta přibližně zabere času, o jakou vzdálenost se jedná, a hlavně, kolik vás cesta přibližně bude stát. Pokud byste chtěli zvolit jinou cestu, klikněte na VOIR LA CARTE. Zde se vám naskytnou další možnosti, po jakých dálnicích se vydat, v našem případě označené čísly 2 pro dálnici A33 a 3 pro dálnici A5. Výpočet nákladů pro tyto možnosti naleznete pod mapou.


To je k prvnímu dílu zasvěcenému dálnicím v minisérii Řídíme ve Francii vše, a nám nezbývá, než vám popřát šťastnou cestu. Pokud byste měli dotazy či připomínky spojené s článkem, neváhejte se na nás obrátit.