Jak se správně obléct na obchodní schůzku ve Francii - Pánové

03.03.2021

Čeká vás obchodní schůzka ve Francii, a neradi byste udělali nějaké faux-pas? V tomto článku vám představíme pár základních pravidel, jak udělat dojem na francouzské obchodní partnery a otevřít si tak bránu k novým možnostem.  

Když se řekne francouzská móda, spousta Čechů si představí velké značky jako Chanel či Louis Vuitton, nebo výjevy krásně oblečených Francouzek v červených kabátcích s pruhovanými modro-bílými tričky a barety. Co se týče barevnosti francouzských modelů, jedná se spíše o klasické cliché, než o realitu všedního dne. Zatímco na přehlídkových molech v Paříži a v hlavním městě obecně uvidíte různé barevné kombinace a častou extravaganci, Francouzi (až na některé výjimky) se rádi drží zpátky. Tak například, když pojedete metrem v metropoli Lille, zcela jistě a snadno odhalíte turistu od místních barevností jeho oděvu. Zatímco Francouzi budou oblečeni spíše v tlumených, střídmějších barvách, cizinec bude "svítit" na všechny strany ve své červené bundě. 

Jestliže se chystáte na obchodní schůzku, a neradi byste byli, jak se říká za "exoty", držte se těchto jednoduchých pravidel: 

Pánové

1) Volte spíše tlumené barvy, jako je černá, tmavě modrá, šedá, béžová, bílá. 

2) Vyhněte se příliš nápadným vzorům či jakýmkoli potiskům. Pokud si nejste jisti, vzory raději nekombinujte ani nepoužívejte. 

3) Volte kvalitní materiály a elegantní, dobře padnoucí střihy. 

4) Doplňky dělají dojem: pokud jednáte o velké zakázce, nebojte se svůj outfit doplnit dražšími hodinkami, a smlouvy podepisujte značkovým perem (např. Montblanc). I zde pak platí pravidlo, že méně je více - zlaté řetězy dojem neudělají, volte spíše doplňky ve stříbrné barvě či barvě kovu. Nebojte se také vytáhnout nejdražší vůz z garáže. 

5) Novými a čistými koženými polobotkami v tmavších odstínech určitě nic nazkazíte. 

6) Celkový vzhled podtrhne upravený účes, oholené či hezky zastřihnuté vousy a příjemná vůně

7) Místo bundy si na cestu po Francii vězměte kabát a doplňte ho elegantním šálem. 

8) Oblečte se podle příležitosti: pokud víte, že po jednání bude následovat prohlídka ve výrobě, vemte si oblečení na převlečení a slušně požádejte o možnost převléknutí. 

9) Pokud jednáte např. s vinaři a velká část schůzky bude probíhat víceméně na vinici či ve sklípku, zvolte uvolněnější styl - místo kalhot od obleku si můžete vzít džíny a pracovní boty, společně s košilí a ležérnějším sakem. 

10) Pamatujte na pravidlo méně je více, aneb classique ale chic. Pokud si stále nejste jisti s výběrem oblečení, ukažte tento článek vaší ženě či kamarádce, nebo se obraťte na nás ;).